Wychowanie dzieci bicie

Anemia, zwana również niedokrwistością jest stanem, w jakim trafia do ograniczenia liczbie czerwonych krwinek. Są bogate przyczyny powstania niedokrwistości w układzie młodego człowieka: może stanowić dostarczona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów albo i w kontakcie ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie zatem jest dosyć często spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Jednakże w sukcesu kobiet przy nadziei definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do powiększenia objętości krwi a jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest zatem zjawiskiem dość normalnym. W terminie ciąży więc mówimy o zaistnieniu anemii, kiedy wchodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie polepsza to natomiast faktu, że ważne niedobory czerwonych krwinek w organizmie przyszłej matki mogą wywołać do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W centralnym kwartale ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W przeciwnym trymestrze może spowodować do stworzenia wad rodzonych, zaś w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u kobiety ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Drugie to ciąża mnoga, niedobór witam i wartości odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość mocno wzrasta w czasie wpadnięcia w ciążę. Leczenie anemii zależy z jej stanu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której warunkiem był brak żelaza, jest ciągle leczona doustnymi środkami dodającymi jego wielkość. Bardzo rzadko dostosowuje się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, istnieje wówczas a droga o moc szybsza niż w przypadku przyjmowania suplementów diety. Zdarzają się przypadki, kiedy konieczna będzie jednocześnie transfuzja krwi – dzieje się tak zwykle w pozycjach obfitego krwawienia, na dowód podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość szybko rozpoznawalnym, jej wyrazami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z sławą i koncentracją, zawroty głowy.

Jeżeli więc, będąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z przytoczonych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może wywołać do wielkich uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.